مقالات

ویژگی های لوله های یو پی وی سی

ویژگی های لوله های یوپی وی سی

امروزه لوله‌های یوپی وی سی از بهترین و با کیفیت ترین لوله‌های پلیمری هستند که کاربردهای فراوانی در ساختمان سازی، آب و فاضلاب، تأسیسات شهری و….دارند. با توجه به پیشرفت صنعت پلیمر و شیوه‌های تولید آن انواع مختلفی از لوله های یوپی وی سی در بازار موجود هستند. مقاومت در برابر هر گونه پوسیدگی، ضربه و آسیب های فیزیکی،  قیمت مناسب و مقرون به صرفه و حمل و نقل آسان و سریع از ویژگی‌های این لوله های پی وی سی می باشند.

این لوله‌ها از جمله معروف ترین و شناخته شده ترین لوله های غیر پلاستیکی یا پلیمری می‌باشند  که از ویژگی‌ها و مزایای زیادی  برخوردار هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا از ویژگی‌های لوله های یوپی وی سی بیشتر آشنا شویم.

مقاومت بالا در برابر خوردگی

لوله های یوپی وی سی از پرکاربردترین لوله ها محسوب می شوند. ضخامت لوله‌ها طوری طراحی شده اند که در برابر فشارها و ضربه های بیرونی مقاوم باشند. این لوله‌ها به دلیل متریال سازنده آن نارسانا جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش‌های شیمیایی حاصل از اسیدها و نمک‌ها که منجر به خوردگی و پوسیدگی فلزات می‌شوند، بسیار مقاوم هستند.  لوله‌های  یو پی وی سی به دلیل داشتن استحکام در برابر فشارهای فیزیکی، بیشتر در سیستم لوله کشی استخر، کارخانجات و محافظت از عبور کابل‌ها استفاده می‌شود.

 لوله های یو پی وی سی

اصطکاک کم در مقابل سیالات

لوله های یوپی وی سی به دلیل صیقلی بودن، سطوح داخلی لوله ها، دچار رسوب گذاری و رنگ دهی در دیواره لوله ها نمی شوند. بنابراین نیاز به تمیزکاری و نگهداری لوله‌ها و هزینه های عملیاتی کاهش می یابد. این نوع لوله ها در مقابل عبور جریان سیالات در داخل خود دارای ضریب اصطکاک پایین بوده و مانع از عبور جریان مایعات می شود. لوله های یو پی سی هیچ تأثیر منفی بر روی کیفیت مایعات که از داخل آنها عبور می کند، نمی گذارد. از طرف دیگر داشتن دیواره های خارجی صاف لوله ها، باعث کاهش استطکاک با سیال و ناچیز شدن مقاومت در برابر جریان می‌شود. درنتیجه اتصال بهتر سیال صورت می گیرد.

استحکام مکانیکی بالا

لوله های UPVC در ساختمان مسکونی، اهمیت بالایی دارند. چراکه از استحکام مکانیکی بالایی  برخوردارند و همین امر باعث عمر طولانی آنها می‌شود. لوله های UPVC  استحکام بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه زیاد آب دارد. علاوه بر این سازگاری با شرایط مختلف آب وهوایی مقاوم در برابر گرد و خاک باد و غبار را نیز دارد.

از طرفی دیگر مانع نفوذ هر گونه مواد شیمیایی به داخل لوله می‌شود. در حقیقت UPVc پلی وینیل کلراید معمولی است و از لحاظ فیزیکی و مکانیکی بسیار مقاوم است.  این لوله های  محکم  از خاصیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند.

لوله های یو پی وی سی

بهداشتی و غیر سمی

یکی از ویژگی‌های بارز این لوله‌ها مقابله با مواد شیمیایی و مواد اسیدی و قلیایی است و همین ویژگی باعث شده که در سیستم لوله کشی فاضلاب و آب به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از فرموالاسیون و استاندارد مناسب جهت تولید لوله های UPVC موجب می‌شود تا با اطمینان از این لوله‌ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود.  لوله‌های UPVC از سیستم بدون نمک سرب، قلع و سایر عناصر سمی استفاده می‌کنند. بنابراین این لوله ها بر کیفیت آب تأثیر نمی گذارند و مواد داخلی تغییر نمی‌دهند.

بافت سبک و نصب آسان

امروزه لوله های یوپی وی سی با پیشرفت صنعت در بازار رشد چشمگیری دارند که می‌توان به بافت سبک نصب سریع و آسان و همچنین دوام بالا و قیمت پایین آنها اشاره کرد. علاوه بر آن لوله های یوپی وی سی نیاز به نگهداری و مراقبت کمتری دارند از آنجا که وزن این لوله ها سبک است هزینه حمل و نقل و نصب آنها خیلی کم می باشد. درواقع تجهیزات خاص یا پیچیده ای برای نصب آنها لازم نیست. نصب ساده و سریع و اقتصادی با استفاده از یک چسب مخصوص است  تا اتصالات را به راحتی انجام دهید.

سازگاری با دمای مختلف در لوله های آب رسانی

یکی از بهترین و مهم ترین مزایای لوله‌های UPVC این است که دارای ایمنی بالایی هستند.

لوله پلیکا یا UPVC به سختی آسیب می‌بیند و طول عمر زیادی دارند. از آنجایی که این جنس از لوله‌ها زنگ نمی‌زند و پوسیده نمی‌شود و در سيستم‌های انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرند.

در شرایط آب وهوایی مختلف، مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می‌دهند و در دمای ۶۰_ تا ۸۰+ می‌توانند واکنش‌های کاملا طبیعی داشته باشند. ازاین رو در هر شرایط آب وهوای جوی و محیطی سازگاری دارند و هیچ گونه تغییر رنگ و فرمی در آنها ایجاد نمی‌شود.

ویژگی های لوله های UPVC

مقاومت مناسب در برابر نفوذ آب

لوله‌های UPVC به دلیل ویژگی‌های برجسته ای که دارند جزء مصالح مطرح در صنعت ساختمان سازی شناخته شده اند. لوله‌های پلیکا مخصوص خطوط انتقال آب از تنوع فراوانی برخوردار هستند. این لوله‌های  UPVC  طریق اتصالات مختلف در شبکه لوله کشی قرار می‌گیرند. لوله کشی آب به عنوان یکی از کلیدی  ترین بخش‌ها در سیستم مکانیکی ساختمان می‌باشد. چرا که از مقاومت مناسب در برابر نفوذ آب برخوردار هستند. این به دلیل درجه بالای نفوذ ناپذیری و مقاومت در برابر خوردگی و ساییدگی و حرارت و مواد اسید است. لوله‌های پلیکا قوی و با مقاومت بالا برای محافظت از نفوذ آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدم نفوذپذیری رطوبت و آب، حفظ کیفیت آب بند و عمق همپوشانی بالا به همراه سيستم‌های اتصال ارگانیکی که این لوله‌های پلیکا دارند. باعث شده اغلب کارفرمایان از این محصول استقبال کنند.

سخن آخر

همان طورکه گفته شد لوله‌های UPVC به عنوان بهترین و با کیفیت ترین لوله‌های پلیمری هستند که در صنایع ساختمان سازی و …کاربردهای فراوانی دارند. این لوله‌ها با  کیفیت دارای ویژگی‌های منحصربه فردی همچون استحکام مقاومت بالا، اصطکاک کم در مقابل سیالات، بهداشتی و غیرسمی، بافتی سبک و آسان، عمری طولانی، قیمت مقرون به صرفه  و …دارند. از طرفی دیگر به کار بردن فرمولاسیون استاندارد مناسب در تولید لوله UPVC موجب شده تا با اطمینان کامل از این لوله‌ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد. لوله‌های پلیمری دارای ویژگی‌های خوب قابل توجهی هستند که موجب شده استفاده از آنها در صنعت روزبه روز افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *